JUNO VÝVOJOVÉ PROSTŘEDÍ PRO WEBOVÉ APLIKACE V PHP Čeština KŘÍŽKULES

Současný stav

2009-04-19

Jak vidím, už je to 6 let od poslední aktualizace na stránce. Nyní když jsem přestěhoval svůj web server, tak jsem stránky Juno nepřenášel, ale teď jsem provedl v rychlosti jejich obnovu.

2003-03-17

Máme tu novou verzi 1.0.103.17. A co je v ní nového? Opravené chyby, které jsem odhalil díky chybovým hlášením co mi přišly od vás. Jako novinka je možnost pustit znovu dotaz zobrazený ve výsledcích z sql serveru (funkce Refresh). Kolem nastavování sql serveru jsem ošetřil lépe chybové stavy. A vlastní skript do mySql byl rozšířen, takže například vrací typ sloupečku, při procházení strukturou. Dalším rozšířením je podpora readonly souborů, místo aby vám byla nahlášena chyba při ukládání, soubor na který nemáte práva jej měnit se otevře v readonly režimu.

A málem bych zapoměl, na speciální přání je tu funkce Go to line (Ctrl+G).

2003-03-14

Takže první anketní otázka mi ukázala, že se mám spíš zaměřit na pořádnou podporu FTP, než ztrácet sílu s dalšími přenosovými protokoly.

Následuje tedy otázka nová. Týká se způsobu jakým píšete své aplikace. Neustále se vracejícím tématem v programování je oddělení aplikační logiky od prezentační vrstvy. V případě PHP se pro tento úkol začaly používat šablony. Po zběžném průzkumu na téma PHP a šablony jsem narazil na dvě knihovny - FastTemplates a Smarty. Sám jsem začal na některých stránkách používat Smarty. A napadá mě několik způsobů, jak usnadnit programování pomocí šablon v Juno, proto následující anketní otázka je na téma, zda a jaké používáte šablony.

Už přes týden slibuji verzi s opravama a dalšími funkcemi. Ale kdybyste viděli jak to u nás doma posledních čtrnáct dní vypadá (měnily jsme okna) tak pochopíte, proč jsem toho mnoho nenapsal. Ale tento víkend budu doma sám, ani svoji J. jsem nenalákal na návštěvu opuštěného křížka, tak budu psát. A co konkrétního píšu? Prošel jsem si chybové reporty co mi od některých z vás již přišly, dále jsem se zaměřil na chyby při otvírání a ukládání souborů a poslední a hlavní rozšíření je v komunikaci s MySQL. Doufám, že společně s novou verzí bude konečně napsán po víkendu i první díl seriálu Krok za krokem, právě o nastavení a používání vazby na databázi.

A ještě jedna poznámka. Nový a upravovaný kód bude obsahovat možnost překladu a společně s tím bude zveřejněn překlad Juno do češtiny.

2003-02-23

K dispozici je verze 1.0.102.21, která obsahuje spoustu opravených chybek, na které jsem narazil během ladění před odevzdáním diplomky.

Jako další vlastnosti obsahuje mechanismus pro hlášení chyb v programu přes internet. Okno hlásící chybu v programu je rozšířeno o tlačítko detaily, které obsahují podrobné údaje o místu v programu s chybou. Po stisknutí nápisu "Report error to author over Internet", bude hlášení o chybě odesláno na můj server.

Okno s chybovým hlášením

Poslední novinkou je možnost registrace, kterou objevíte v dolní části úvodní obrazovky programu. Tato registrace bude využita pouze při hlášení chyb. Když se zaregistrujete, tak hlášení o chybě bude obsahovat vaši identifikaci, díky které vás budu moci kontaktovat kvůli upřesnění navození chyby apod.

Zadání registrace

2003-02-17

Na čas jsem se odmlčel, protože jsem se připravoval na státnice. Ty jsem minulý týden úspěšně složil, takže se můžete těšit na další pokrok v Juno. Během tohoto týdne bych chtěl dát k dispozici verzi s opravenými chybami, na které jsem narazil při používání. Dále pak s mechanismem pro automatické hlášení chyb přes Internet. To by mělo pomoci odladit chyby ve stávajících funkcích.

Dále se připravuji na další rozšiřování programu. Proto začnu na tomto místě vyhlašovat anketu Otázka týdne, kde se budu ptát na způsob vaší práce v PHP. Pokud je platných více odpovědí, tak postupně klikněte na všechny platné odpovědi.

2002-11-19

Nová verze s opravou chyby při práci se šablonami - objevovala se pokud byl učiněn pokus o rozvinutí šablony podle neúplného názvu.

Novinkou v této verzi je úvodní obrazovka ze které jsou přístupné naposledy otevřené soubory a přehled nastavení pro komunikaci s okolními programy. Budu rád za vaše názory k této obrazovce, měla by následovat podobná k projektu.

Úvodní obrazovka Juno

2002-11-13

K dispozici je verze, která funkčně obsahuje vše co bude obsahovat verze 1.0. Nyní probíhá testování a menší úpravy v chování aplikace.

Oproti předchozí verzi jsou nové dvě funkce: SQL Server a Debugger.

SQL Server
SQL Server Pokud máte na cílovém serveru z PHP dostupný SQL server, pak si jej můžete zpřístupnit i z prostředí Juna. Stačí nadefinovat v projektu SQL server a u něj uvést server, login, heslo a databázi. Po aktivaci, které obnáší nakopírování jednoho skriptu na server, je dostupné procházení struktury serveru a spouštění SQL skriptů se zobrazením výsledků v okně Juna.

Debugger
Pokud společně s Junem nainstalujete i program Dbg (více o instalaci v manuálu), pak lze ladit PHP skripty. Krokování je možné buď na lokálně spuštěném skriptu nebo na libovolném serveru na kterém je Dbg nainstalován.

Ladění skriptu PHP

Při ladění máte přehled o aktuálním výstupu, o hodnotách proměnných a zásobníku volání funkcí. Po doběhnutí skriptu je výsledek zobrazen v prohlížeči a v něm můžete pokračovat na další stránku.

Higlighting
Většina z vás si všimla problémů se zvýrazněním souborů CSS, tato chyba je již opravena. Stejně tak byl problém ve zvýraznění HTML entit v HTML a zvláště PHP souborů. Obojí je opraveno také. Protože jsem se setkal s různými požadavky na zvýraznění PHP v kombinaci s HTML, tak v nastavení přibyla volba Autoswap HTML/PHP, která pokud je zapnutá způsobí, že zvýraznění se bude přepínat podle pozice kurzoru, jinak bude zároveň zvýrazněno HTML i PHP.

Poslední nová funkce v nastavení barev je možnost uložit barevné nastavení do samostatného souboru a pak jej znovu načíst.

Aktuální verze

JUNO1.0.103.17
Manuál2002-11-13